روش های زیبایی دندان

روش های زیبایی دندان

انواع روش های زیبایی دندان چیست؟ در ادامه این مقاله به معرفی 7 روش در رفع مشکلات ظاهری و زیباسازی دندان ها می پردازیم. در نهایت یک جمع بندی و مقایسه اجمالی نیز بین این روش ها خواهیم داشت که می توانید بیشتر با تفاوت های آن آشنا شوید.

 

زیباسازی دندان چیست؟

 

قبل از اینکه بخواهیم به موضوع این مقاله یعنی معرفی انواع روش های زیبایی دندان بپردازیم، بهتر است ابتدا با مفهوم زیباسازی دندان ها آشنا شویم. در این خصوص می توان گفت منظور از زیباسازی دندان ها، مجموعه روش هایی است که برای بهبود وضعیت ظاهری دندان انجام می شود. همانطور که می دانید، با گذشت زمان عوامل بسیاری هستند که بر روی دندان ها تاثیر گذاشته و می توانند منجر به تضعیف وضعیت آن  ها، چه از نظر ظاهری یا عملکرد آنها شوند. در بحث زیباسازی دندان ها، صرفا بر روی بهبود وضعیت ظاهری دندان تمرکز می شود تا با کمترین آسیب به این جزء از بدن، عمل زیباسازی انجام گردد.

هدف از انجام انواع روش های زیبایی دندان ها برطرف کردن برخی مشکلات مانند تیرگی دندان ها، تغییر رنگ، ترک خوردن، خورده شده و ایجاد فاصله های میانی در دندان است. علاوه بر روش های خانگی (در این مقاله به این راه ها پرداخته نمی شود)، یک سری متدهای دیگر نیز وجود دارند که می بایست توسط متخصص زیبایی دندان انجام شود. حال که به معرفی این مبحث پرداختیم، با ما همراه باشید تا با روش های مختلف آن را آشنا شویم.

آشنایی با زیباسازی دندان ها

انواع روش های زیبایی دندان ها کدامند؟

 

حال در رابطه با انواع روش های زیبایی دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

  • لمینت دندان: یکی از متداول ترین روش هایی که برای زیباسازی پوسته ظاهری دندان ها انجام می شود، لمینت دندان نام دارد. در این روش از پوسته ای به همین نام متناسب با دندان های شما استفاده شده و بر روی سطح رویی آنها متصل می شود. لمینت می تواند برای اصلاح رنگ دندان ها، تنظیم ابعاد و شکل و مرتب کردن حالت ظاهری دندان ها استفاده شود. قابل ذکر است که جنس لمینت و مقدار عمر آن متفاوت می باشد که به شرح زیر می باشند:

بیشتر بخوانید :عوارض لمینت دندان

جنس لمینت عمر لمینت
رزین کامپوزیت 5 – 7 سال
چینی یا سرامیکی 10 – 20 سال
  • کامپوزیت دندان: یکی از انواع روش های زیبایی دندان که جزو راه های درمانی نیز به شمار می آید، کامپوزیت دندان است. این متد برای پرکردن دندان ها استفاده شده و می تواند با استفاده از موادی همرنگ، ظاهر زیباتری را در دندان های شما ایجاد کند.
  • ارتودنسی: برای کسانی که دچار مشکلاتی در نظم و محل قرار گرفتن دندان ها هستند، ارتودنسی به عنوان بهترین راه های زیبایی دندان و درمان این مشکل معرفی می شود. شما می توانید از این روش برای اصلاح دندان های نامرتب یا فاصله های دندانی و جفت شدن دندان ها استفاده کنید. عمل ارتودنسی هم با برسین، سیم یا براکت هایی قابل انجام است که می تواند رنگ شفافی داشته باشند.

آشنایی با انواع روش های زیبایی دندان

دیگر روش های زیبایی دندان چیست؟

 

همچنین از دیگر انواع روش های زیبایی دندان که می بایست در این بخش به آنها اشاره کرد، باید گفت:

  • جرم گیری دندان: جرم ها که همان تجمع پلاک های میکروبی سخت بر روی دندان ها هستند، به وسیله مسواک از بین نمی روند. جرم گیری دندان جزو ارزان ترین و متداول ترین روش های زیباسازی دندان است که با استفاده از ابزارهای التراسونیک و دستگاه مخصوص آن انجام می شود. همچنین این کار می تواند به حفظ سلامت دندان ها و افزایش عمر آنها و جلوگیری از تحلیل رفتن لثه ها منجر شود.
  • ایمپلنت: دندان های از دست رفته همواره ظاهر بسیار نامناسبی را ایجاد می کنند. برای رفع این مشکل و دستیابی به عملکرد آن، باید از روش ایمپلنت دندان ها استفاده کرد. این روش با قرار دادن قطعه ای با همین نام و یک روکش دندانی در استخوان لثه انجام می شود و می تواند به صورت تکی و چندتایی (بریج)، جایگزین دندان های از دست رفته شود.
  • بلیچینگ دندان: از تکنیک های زیبایی و سفید کردن دندان باید به بلیچینگ اشاره کرد که با عنوان “سفید کردن دندان” نیز شناخته می شود. در این مورد از انواع روش های زیبایی دندان، از موادی همچون پر اکسید هیدروژن استفاده می شود. در این حالت، این مواد داخل میناهای دندان نفوذ کرده و می توانند با اکسید کردن رنگیزه های رسوب کرده منجر به روشن تر شدن دندان ها شوند.
  • باندینگ: این روش که به معنای “چسباندن” است، برای برطرف کردن آسیب های ظاهری دندان به کار می رود. در این حالت مشکلاتی مانند دندان های شکسته، ترک خورده و لب پریده یا فاصله های اضافی نامتجانس برطرف می شوند و این کار می تواند در 1 جلسه انجام شود.

همچنین از دیگر انواع روش‌های زیبایی دندان می توان به روکش دندان، پل دندان، ماسک دندان، لاک سفید کننده و مینا کاری نیز اشاره کرد.

بیشتر بخوانید : مهم ترین عوارض ایمپلنت

معرفی انواع روش های زیبایی دندان

مقایسه انواع روش های زیبایی دندان

بهترین روش های زیبایی دندان چیست؟ در پاسخ به این پرسش می خواهیم به یک جمع بندی کلی و مقایسه بین انواع روش های زیبایی دندان بپردازیم. در ابتدا باید گفت افراد می توانند با رعایت اصول بهداشتی به صورت منظم و مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و خمیردندان های مناسب، تا حدودی زیبایی و سلامت دندان های خود را تضمین کنند. به طور کلی، روش های زیبایی دندان که جنبه درمانی دارند، به عنوان بهترین راهکارها شناخته می شوند. چراکه می توانند علاوه بر رفع نقصان ظاهری، عملکرد دندان شما را بازیابی کنند. از جمله می توان به ایمپلنت، ارتودنسی و کامپوزیت دندان و غیره اشاره کرد.

از سوی دیگر برخی از این روش ها منجر به تزلزل استحکام دندان ها با از بین بردن پوسته رویی و حساس کردن آنها می شود. از جمله می توان به روش های بلیچینگ یا لمینت دندان اشاره کرد. در نتیجه بهتر است قبل از انجام هرگونه عمل، ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و با عوارض انجام این نوع شیوه های درمان آشنا شوید.

مقایسه انواع روش زیباسازی دندان ها

دریافت نوبت

برای دریافت نوبت و مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید.

مطالب مفید

پروتز دندان
پروتز دندان

پروتز دندان

دندان ها در اثر پوسیدگی و حوادث مختلف از دست می روند و جای آنها در دهان خالی می ماند. خالی ماندن جای دندان در

مزیت انجام ایمپلنت
ایمپلنت

مزیت انجام ایمپلنت

ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش های درمانی مناسب جهت پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته است. با این روش دندان