تعریف کامپوزیت | انواع مدل های کامپوزیت دندان

تعریف کامپوزیت و انواع آن

منظور از ماده کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندانی یکی از مهمترین مواد مورد استفاده در علم دندانپزشکی می باشد. همانطور که می دانید برای داشتن لبخند جذاب به دندان های زیبا نیاز خواهد بود. امروزه بسیاری از افراد سعی دارند برای رسیدن به زیبایی مدنظر خود، از کامپوزیت دندانی استفاده کنند. افرادی که چنین قصدی را دارند بهتر است که در گام اول راجع به کامپوزیت و انواع آن اطلاعات کافی و کاملی را به دست آورند. از سوی دیگر توصیه می شود که برای بهره مندی از کامپوزیت دندانی نزد حرفه ای ترین و مجرب ترین دندانپزشکان مراجعه نمایید. جالب است بدانید که پروسه ی مربوط به اجرای کامپوزیت های دندانی بسیار کوتاه می باشد. همین امر نیز سبب شده تا بسیاری از کاربران با علاقه مندی بالایی به دنبال استفاده از کامپوزیت های یاد شده باشند. از مهمترین مزایای کامپوزیت های دندانی می توان به مقرون به صرفه بودن آنها اشاره کرد.

کامپوزیت دندانی در واقع به موادی گفته می شود که برای پر نمودن دندان ها از آن استفاده می شود. یکی از مهمترین ویژگی های مربوط به کامپوزیت را هم رنگ بودن آن با دندان شکل داده است. دندانپزشکان یک لایه بسیار نازک از ماده خمیری کامپوزیت را بر روی سطح دندان قرار داده و سپس ماده ی خمیری را فرم می دهند. پس از فرم دهی ماده خمیری می توان به کمک نور آبی این ماده را سخت نمود. دندانپزشکان حرفه ای به خوبی می توانند کامپوزیت دندانی را بر روی دندان های بیماران خود اجرا نمایند. همچنین فرم دهی ماده یاد شده از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار می باشد. پیشنهاد می شود که انواع کامپوزیت های موجود در بازار را با دقت بالایی بررسی نمایید. در سایر بخش های مقاله سعی داریم تا در مورد انواع کامپوزیت توضیحات بیشتری را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

انواع کامپوزیت

انواع کامپوزیت:

 

1- کامپوزیت دندانی بالک فیل

همانطور که در قسمت قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، کامپوزیت های دندانی از تنوع بسیار بالایی برخوردارند. شما می توانید با توجه به قدرت مالی خود، از مناسب ترین انواع کامپوزیت های مذکور استفاده نمایید. یکی از باکیفیت ترین و قدیمی ترین کامپوزیت های موجود در بازار را کامپوزیت های بالک فیل شکل داده است. دندانپزشکان می توانند کامپوزیت های مذکور را به شکل چند لایه مورد استفاده قرار دهند. از مهمترین مشخصه های مربوط به کامپوزیت بالک فیل می توان به ساده بودن مراحل اجرای آن اشاره کرد. در نتیجه شما می توانید در کمترین زمان ممکن از کامپوزیت بالک فیل بهره مند شوید. لازم به ذکر خواهد بود که جهت اجرای کامپوزیت بالک فیل به هزینه های بسیار پایینی نیاز می باشد.

 

2- کامپوزیت یونیورسال

در مبحث مربوط به بررسی انواع کامپوزیت دندانی می توان به کامپوزیت های یونیورسال اشاره کرد. دندانپزشکان جهت ترمیم دندان های خلفی از کامپوزیت های یاد شده استفاده می کنند. همچنین این ماده را می توانید در قالب و حالت های مختلف مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که کامپوزیت های یونیورسال در رنگ بندی های مختلفی تهیه و تولید می شوند. شما می توانید با توجه به نظر دندانپزشک خود، مناسب ترین و ایده آل ترین انواع کامپوزیت های یونیورسال را تهیه و خریداری نمایید. قیمت مربوط به کامپوزیت های یاد شده در سال جدید افزایش قابل توجهی را داشته است. با این حال امروزه کامپوزیت های مذکور جزو پرفروش ترین و محبوب ترین انواع کامپوزیت های دندانی در بازار هستند. توصیه می شود که برای خرید ماده ی یاد شده حتما از فروشگاه های معتبر و شناخته شده اقدام نمایید. در غیر این صورت ممکن است کامپوزیت یونیورسال تقلبی را سفارش دهید.

مطلب مشابه: انواع ایمپلنت دندان

کامپوزیت

3- کامپوزیت های دندانی ارتودنسی

یکی از متفاوت ترین انواع کامپوزیت دندانی را مدل ارتودنسی آن شکل داده است. جنس مربوط به کامپوزیت های ارتودنسی از رزین بوده و مقاومت بالایی را دارند. امروزه جهت چسباندن براکت ها از کامپوزیت های یاد شده استفاده می کنند. لازم به ذکر می باشد که برای استفاده از کامپوزیت های ارتودنسی از کارتریج یا سرنگ استفاده می شود. دندانپزشکان برای ترمیم دندان های ارتودنسی از کامپوزیت های مذکور استفاده می کنند. شما می توانید برای زیبایی دندان های ارتودنسی خود به راحتی از ماده ی مذکور بهره مند شوید. همچنین قیمت مربوط به کامپوزیت های مذکور بسیار مناسب می باشد. بنابراین در صورت مشاهده ی هرگونه خرابی یا مشکلی در دندان های ارتودنسی خود می توانید از کامپوزیت های دندانی یاد شده استفاده کنید.

 

برای اطلاع از دیگر خدمات ما به سایت قسمت خدمات مراجعه کنید.

4- کامپوزیت دندانی سلف کیور

افرادی که به دنبال بررسی بهترین انواع کامپوزیت دندانی هستند، می توانند با دقت بالایی مشخصه های مربوط به کامپوزیت های دندانی سلف کیور را بررسی کنند. امروزه برای کور بیلداپ از کامپوزیت های یاد شده استفاده می شود، چرا که برای سخت نمودن ماده ی مذکور نیازی به استفاده از نور آبی نمی باشد. از کامپوزیت های دندانی سلف کیور برای پر نموده حفره های به وجود آمده در دندان های خلفی استفاده می شود. کیفیت مربوط به کامپوزیت های سلف کیور بسیار بالا بوده و همین امر نیز سبب شده تا دندانپزشکان با خیال آسوده از ماده ی مذکور استفاده کنند. همچنین برای پر کردن ریشه های مربوط به دندان های مصنوعی نیز از کامپوزیت های دندانی سلف کیور استفاده می شود. شما می توانید بعد از مراجعه به دندانپزشکی، بهترین انواع کامپوزیت های دندانی را تهیه و آن را مورد استفاده قرار دهید.

زیبایی دندان

5- کامپوزیت دندانی مایع

کامپوزیت دندانی مایع از یکی از انعطاف پذیرترین انواع کامپوزیت های موجود در بازار می باشد. برخی از افراد کامپوزیت های مذکور را با اسم کامپوزیت فلو نیز می شناسند. اجرای ماده ی یاد شده بسیار ساده و آسان می باشد. همین امر نیز سبب شده تا بسیاری از دندانپزشکان استفاده از کامپوزیت های دندانی مایع را در اولویت خود قرار دهند. کامپوزیت یاد شده یکسری از مهمترین مشخصه ها و ویژگی ها را به خود اختصاص داده است. از مهمترین این مشخصه ها می توان به ماندگاری بسیار بالا و قوی بودن آن اشاره کرد. شما می توانید سخت ترین مواد غذایی را نیز به کمک کامپوزیت های دندانی مایع میل کنید. در واقع مقاومت کامپوزیت های یاد شده در برابر فشار جویدن بسیار بالا می باشد.

برای مشاوره و گرفتن وقت با ما تماس بگیرید.

دریافت نوبت

برای دریافت نوبت و مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید.

مطالب مفید

پروتز دندان
پروتز دندان

پروتز دندان

دندان ها در اثر پوسیدگی و حوادث مختلف از دست می روند و جای آنها در دهان خالی می ماند. خالی ماندن جای دندان در

مزیت انجام ایمپلنت
ایمپلنت

مزیت انجام ایمپلنت

ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش های درمانی مناسب جهت پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته است. با این روش دندان