معرفی لمینت و انواع آن

لمینت و انواع آن

فرآیند لمینت دندان در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین خدمات دندانپزشکی تبدیل شده است. این فرآیند که با نازک شدن دندان ها بر حسب میلی متر انجام می شود، با چسباندن یک ماده چینی شکل به سطح دندان تکمیل می شود. به این ترتیب، می توانید دندان هایی شبیه دندان های واقعی داشته باشید. با شناخت لمینت و انواع آن می توانید نوع لمینت مناسب برای خود را تشخیص دهید. سرعت فرآیند نازک شدن دندان بسته به ساختار دندان بیمار بین 0.3 تا 0.7 میلی متر متغیر است.

لمینت و انواع آن

به طور کلی لمینت دندان پوسته های نازکی از سرامیک های دندانی یا فتوپلیمر هستند. آن ها برای جایگزینی سطح جلویی آسیب دیده یا نامناسب دندان ها استفاده می شوند و در نتیجه ظاهر آن ها را بهتر می کنند. روکش ها راه حلی برای رفع مشکلاتی در زمینه شکستگی لبخند، فاصله بین دندان ها، انحراف نور، لک، نظم نامناسب دندان ها، پوسیدگی دندان و غیره هستند. ونیرها در قسمت بیرونی دندان که نزدیکتر به دهان است، قرار می گیرند.

 

آشنایی با لمینت و انواع آن

 

لمینت و انواع آن در بیشتر موارد بر حسب نوع متریال نامگذاری می شوند. لمینت ها بر حسب جنسی که دارند، با دوام، مقاوم، کم دوام و… شناخته می شوند. لمینت های دندان با توجه به موادی که از آن ساخته شده اند، به سطوح سرامیکی و فتوپلیمری تقسیم می شوند، همچنین با توجه به نحوه قرارگیری، جزو لمینت های مستقیم یا غیر مستقیم هستند.

​مطلب بیشتر : مزیت انجام لمینت

1- روکش های باندینگ

لمینت های دندان مستقیم را باندینگ می گویند. کار روی آن ها مستقیماً در دهان بیمار انجام می شود. آن ها از رزین سخت شده (فتوپلیمر) ساخته شده اند و ارزان تر از روکش های چینی هستند. به طور متوسط این روکش ها با مراقبت خوب بین 8 تا 10 سال دوام می آورند. معایب اصلی عبارتند از توانایی تغییر رنگ در طول زمان و کاهش شکوه به دست آمده با پرداخت.

 

2- لمینت دندان چینی (پرسلن)

لمینت دندان پرسلن، قطعه چینی است که ساختار بسیار نازکی دارد و فاقد هرگونه ماده فلزی می باشد. این لمینت می تواند نور را به خوبی از خود عبور دهد. عبور نور به دندان ها اجازه می دهد تا بعد از استفاده ظاهری بسیار طبیعی داشته باشند.

آشنایی با لمینت و انواع آن

 

لمینت های دندان غیرمستقیم توسط تکنسین دندانپزشکی پس از اندازه گیری تهیه می شوند. این روکش ها از پرسلن ساخته شده اند که حدود 15 سال مقاومت دارند. مزیت دیگر این نوع لمینت ها این است که این ماده با گذشت زمان تغییر رنگ نمی‌دهد و سلامت لثه را حفظ می‌کند. نکته مهم دیگر اینکه رنگ آن را طوری می توان انتخاب کرد که با دندان‌های دیگر ترکیب شود و تفاوتی نداشته باشد. روکش های چینی گران تر از باندینگ هستند. قرار دادن آن ها نیاز به دقت دارد، بنابراین اگر این روش را انتخاب می کنید، متخصص مناسبی را برای آن در نظر بگیرید.

لمینت های دندان با کیفیت پوسته نمی شوند و نمی افتند. می توانید مانند قبل با آن ها غذا بخورید و بنوشید. شکستن آجیل های سفت، باز کردن درب بطری با دندان و… از مواردی هستند که می توانند آسیب جدی به لمینت وارد کنند.

نحوه انجام لمینت

 

قبل از اعمال لمینت و انواع آن، لازم است اندازه گیری های دهان و دندان بیمار انجام شود. در ادامه با توجه به اندازه گیری های انجام شده یک مدل تهیه می شود. این مدل توسط بیمار نیز قابل مشاهده است و با مشاوره متقابل بیمار و دندانپزشک اطمینان حاصل می شود که مدل مورد نظر مورد توافق قرار گرفته است.

در مرحله بعد،  پوشش های مخصوص لمینت دندان با در نظر گرفتن اندازه گیری های قبلی برای بیمار تهیه می شوند. مواد چینی با استفاده از مواد چسبی که مخصوص این فرآیند فرموله شده اند، روی دندان ثابت می شوند. به دلیل نازک شدن دندان، روکش های چینی کاملاً به دندان می چسبند. در پایان بیمار می تواند بلافاصله از دندان های خود استفاده کند و به زندگی عادی خود برگردد.

برای انجام لمینت دندان پرسلن نیاز به 2 یا سه جلسه وجود دارد. گاهی اوقات، ممکن است برخی از درمان‌ها قبل از شروع لمینت، مورد نیاز باشند. یکی از مهم ترین ویژگی های این روکش، به وجود آوردن ظاهر طبیعی برای دندان های بیمار است. در مواردی مانند وجود پوسیدگی در دندان بیمار، این روش بعد از درمان پوسیدگی می تواند مناسب باشد. در این حالت تعداد جلسات ممکن است بیش از 2 یا حتی سه جلسه باشد. بعد از انجام اندازه گیری از دهان، بیمار نیازی به چند هفته صبر ندارد. تهیه روکش دندان چینی آنقدر طول نمی کشد.

 

لمینت دندان در چه شرایطی ساخته می شود؟

 

هم مردان و هم زنان می توانند از لمینت دندان بهره مند شوند. تمایل به دندان های زیباتر یا سفیدتر، رایج ترین دلیل برای استفاده از روش لمینت دندان است. لازم به ذکر است که روکش دندان از آنجایی که ظاهری طبیعی دارد، با خیال راحت توسط بیشتر افراد استفاده می شود. این روش همچنین در مواردی که شکاف جزئی در تراز دندان وجود دارد، می تواند به دیگر روش ها ترجیح داده شود.

لمینت های دندان

 

نکات مهم قبل از به کارگیری روکش ها

 

  • قبل از قرار دادن لمینت و انواع آن باید لثه های خود را در صورت التهاب درمان کنید.
  • بسیاری از مردم نگران هستند که اگر لمینت و انواع آن روی دندان های جلویی قرار بگیرند، دیگر نتوانند به طور طبیعی میوه گاز بزنند و غذا بخورند. این تصور درست نیست. دندان های جلویی با روکش به همان عملکرد قبلی بر می گردند.
  • برای ماندگاری بیشتر و ظاهر بهتر لمینت های دندان نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و خمیر دندان، استفاده از نخ دندان و دهان شویه ضد باکتری وجود دارد.
  • مدت زمان مورد نیاز برای ساخت روکش های چینی در آزمایشگاه های مختلف متفاوت است اما مدت زمان تخمین زده شده 20 روز است.
  • این باور که لمینت های دندان می توانند به دندان ها آسیب برسانند و شروع پوسیدگی را تسریع کنند، اشتباه است.
  • لمینت های دندان فقط روی دندان های طبیعی قرار می گیرند. آن ها را نمی توان روی تاج ها یا بر روی جای خالی دندان های واقعی قرار داد.

 

دریافت نوبت

برای دریافت نوبت و مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید.

مطالب مفید

پروتز دندان
پروتز دندان

پروتز دندان

دندان ها در اثر پوسیدگی و حوادث مختلف از دست می روند و جای آنها در دهان خالی می ماند. خالی ماندن جای دندان در

مزیت انجام ایمپلنت
ایمپلنت

مزیت انجام ایمپلنت

ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش های درمانی مناسب جهت پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته است. با این روش دندان