بلیچینگ دندان

در تعریف بلیچینگ دندان باید گفت که یکی از حرفه ای ترین خدمات دندانپزشکی است که به واسطه آن رنگدانه هایی که به صورت غیر طبیعی روی سطح دندان ها ایجاد شده اند، از بین می روند. به واسطه این روش همه لکه هایی که روی دندان های طبیعی ایجاد شده و سبب نازیبایی ظاهر دندان می شوند، پاک خواهند شد. این کار به واسطه نوعی مواد شیمیایی غلیظ صورت می گیرد. در تعریف بلیچینگ دندان نیاز است مراحل، هزینه، بهترین سن، مزایا و … مورد بررسی قرار بگیرد.

بلیچینگ دندان

 

تعریف بلیچینگ دندان در یک نگاه کلی

 

تعریف بلیچینگ دندان بیشتر به از بین بردن لکه های ظاهری روی سطح دندان تاکید دارد. در این روش از یک مواد شیمیایی نسبتاً غلیظ استفاده می شود و در یک مدت زمان کوتاه دندان ها سفید می شوند. در این روش چیزی به ساختار دندان اضافه نمی شود و تنها به کمک مواد شیمیایی باعث سفید شدن دندان ها میشود . میزان سفیدی نیز بسته به جنس دندان و میزان تغییر رنگ آن دارد. تاثیر بلیچینگ دندان به نسبت روش های جرم گیری بیشتر است و به نوعی دندان را سفیدتر می کند.

بیشتر بخوانید : تعریف کامپوزیت

مراحل بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی

 

سرعت در تعریف بلیچینگ دندان یک فاکتور مهم محسوب می شود. برای انجام بلیچینگ دندان در ابتدا نیاز است تا دندان ها تمیز شوند. برای این کار از فرایند جرم گیری کمک گرفته می شود در صورتی که دندان ها جرم داشته باشند نیاز است در ابتدا جرم ها برداشته شوند و دندان کاملاً تمیز باشد. نیاز به یک وسیله دندانپزشکی برای باز کردن دهان است. این وسیله کمک می کند تا دسترسی به همه سطوح دندان به راحتی صورت بگیرد. از مواد مخصوصی استفاده می شود تا از بافت لثه محافظت شود. در واقع نیاز به ماده ای است که سبب آسیب به لثه نشود. نیاز به یک ژل سفیدکننده است که باید در حدود 15 الی 30 دقیقه روی دندان ها قرار بگیرد. این ژل معروف به پراکسید هیدروژن است.

زمانی که ژل سفید کننده روی دندان ها قرار دارد برای اینکه مواد سفیدکننده فعال شود و به صورت دقیق عمل کند باید از دستگاه لایت کیور استفاده شود. البته گاه از لیزر نیز استفاده می شود. نور به ژل تابانده می شود و باعث فعال شدن هیدروژن پراکسید خواهد شد.

گاه نیاز به اجرای چند باره ژل روی دندان است و برای هر بار اجرا باید بین 15 الی 30 دقیقه زمان صرف شود. زمانی که ساکشن ژل انجام می شود میزان سفیدی دندان ها چک می شود و در صورتی که هنوز شرایط برای سفید کردن دندان وجود داشته باشد این عمل تکرار خواهد شد. به طور کلی دو مواد پراکسید و کارباماید پراکساید برای اکسید کردن رنگ دانه های غیرطبیعی دندان استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : روش های زیبایی دندان

سفید کردن دندان

کاندیدهای مناسب برای اجرای بلیچینگ

 

همانطور که اشاره شد بلیچینگ دندان برای کسانی که دندانشان به صورت غیر طبیعی رنگی شده است مناسب است. کسانی که عادت به مصرف زیاد دخانیات داشته اند به واسطه تنباکو و مشتقات آن که شامل ماده خطرناک قطران و نیکوتین است دچار تغییر رنگ دندان ها می شوند. این افراد گزینه خوبی برای بلیچینگ دندان محسوب می شوند. زمانی که سن بالاتر می رود به صورت طبیعی مینای دندان ها تحلیل شده و لایه های زیرین آن که مشهور به عاج است مشخص می شود. این لایه معمولاً زرد رنگ است. در چنین شرایطی نیز شخص می تواند به کمک بلیچینگ دندان مشکلات مربوط به رنگ بد دندان خود را برطرف سازد. بروز آبسه و آفت دهان نیز سبب آسیب به مینای دندان می شود و لایه های زیرین دندان آسیب زیادی می بیند و تغییر رنگ می دهند. آنتی بیوتیک ها و یا آنتی هیستامین ها نیز سبب تغییر رنگ دندان ها می شود.

 

مزایای بلیچینگ دندان

 

فکر می کنید چرا تعریف بلیچینگ دندان در عصر امروز تا به این حد زیاد است؟ یکی از دلایل مهم که بسیاری از افراد بلیچینگ دندان را انتخاب می کنند هزینه نسبت پایین آن است به طوری که شما یک بار هزینه میکنید تا مدتهای طولانی نیازی به صرف هزینه برای روش های دیگر نخواهید داشت. این روش کاملاً بی خطر است و توسط دندانپزشک خبره صورت می گیرد به طوری که هیچ آسیبی به مینای دندان و همینطور لثه ها وارد نمی شود. مدت زمان مورد نیاز برای انجام این عمل بسیار کوتاه است و دوره نقاهت نیز برای آن دیده نمی شود. دقت کنید که این روش سفید کردن دندان، دائمی نیست. دندان ها به صورت طبیعی مستعد لکه دار شدن هستند و هرازچندگاهی نیاز به تکرار این کار است. موضوع دیگر این است که بلیچینگ دندان باید توسط دندانپزشک خبره صورت بگیرد به طوری که مواد مورد نظر مدت زیادی روی دندان باقی نماند چون سبب حساسیت می شود.

بیشتر بخوانید : مزیت انجام لمینت

 

از بین بردن لکه های دندان

مراقبت های پس از بلیچینگ

 

چه خوب است مصرف مواد غذایی رنگ دار و یا انجام کارهایی که سبب زرد شدن دندان می شود به حداقل برسد. هر چقدر این موضوع دقیق تر بررسی شود نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت. بهتر است در ساعت های اولیه پس از بلیچینگ دندان، لثه ها و بافت داخلی دهان با آب گرم شسته شود. همینطور مصرف غذاهای سرد باید به حداقل برسد. میوه های بافت پوستشان سخت است، مانند سیب، بهتر است بدون پوست سرو شود. برنج، ماکارونی و سایر مواد غذایی که نیاز به جویدن زیاد دارند بهتر است در روزهای اولیه پس از بلیچینگ دندان استفاده نشوند.

بیشتر بخوانید : مراقبت های روزانه دندان

سوالات متداول

 

.در تعریف بلیچینگ دندان، ماندگاری چه مدت تعریف شده است؟

پس از گذشت سه سال از بلیچینگ دندان، میزان  سفیدی آن کاسته می شود. هر چند در طول سه سال نیز باید مراقبت صحیحی صورت بگیرد.

 

.آیا بلیچینگ دندان برای بانوان باردار نیز مجاز است؟

معمولاً ماده ای که برای بلیچینگ دندان استفاده می شود، شیمیایی است و بهتر است که بانوان باردار و شیرده این روش را انتخاب نکنند.

 

.بهترین سن که در تعریف بلیچینگ دندان مورد تایید قرار گرفته کدام است؟

بلیچینگ دندان معمولاً برای افراد بالای 18 سال تعریف شده است در واقع نیاز است تا عاج و مینای دندان در این سن به رشد کامل رسیده باشد و ریسک آسیب به دندان ها نیز کاهش یابد.

 

دریافت نوبت

برای دریافت نوبت و مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید.

مطالب مفید

پروتز دندان
پروتز دندان

پروتز دندان

دندان ها در اثر پوسیدگی و حوادث مختلف از دست می روند و جای آنها در دهان خالی می ماند. خالی ماندن جای دندان در

مزیت انجام ایمپلنت
ایمپلنت

مزیت انجام ایمپلنت

ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش های درمانی مناسب جهت پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته است. با این روش دندان