لمینت دندان

لمینت دندان یکی از رایج ترین روش های ترمیمی دندان است. در این مقاله صفر تا صد این فرآیند را به طور کامل برای شما توضیح داده ایم.

لمینت دندان

فهرست مطالب

لمینت متحرک دندان

لمینت حرفه ای دندان چیست؟

لمینت دندان یک فرآیند تزئینی است که در آن ماده‎ای بر روی سطح دندان اعمال می‌شود تا به دندان‌ها شکل و جلوه‌ای زیبا بدهد. این فرآیند به عنوان یک راه حل سریع و غیر دردناک برای ترمیم دندان‌های شکسته مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای تغییر رنگ دندان‌ها، برطرف کردن فاصله‌های بین دندان‌ها و حتی تغییر شکل دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه، فرآیند لمینت یکی از راه حل‌های محبوب و پرطرفدار برای بهبود ظاهر دندان‌ها در سراسر جهان است. این فرآیند، با استفاده از مواد مختلف، می‌تواند به دندان‌های شما شکل و جلوه‌ای جدید و جذاب بدهد. با این حال، باید به برخی از جزئیات مهم در مورد انتخاب لمینت مناسب دندان توجه کنید تا در نهایت نتیجه مطلوبی به‎دست بیاورید.
یکی از مواردی که هنگام لمینت دندان باید در نظر گرفته شود، ضخامت مواد لمینت است. ضخامت لمینت باید به گونه‌ای باشد که بتواند از دندان‌های شما پوشش داده و به آن‌ها شکل دهد. در عین حال، ضخامت بیش از حد ممکن است باعث ایجاد احساس غیرطبیعی در دهان شود. برای نتیجه مطلوب فرآیند لمینت، جنس چسب نیز باید مرغوب و با کیفیت باشد. چسب‌های ارزان قیمت ممکن است باعث جدایی لمینت‌ها از دندان‌ها شوند. لذا بهتر است از چسب‌های با کیفیت و مرغوب استفاده کنید.
نوع لمینت نیز در انجام فرآیند لمینت متحرک دندان و لمینت ثابت مهم است. لمینت‌های مختلفی وجود دارند که برای موارد مختلف مناسب هستند. به عنوان مثال، لمینت‌هایی که برای ترمیم دندان‌های شکسته استفاده می‌شوند با لمینت‌هایی که برای تغییر رنگ دندان‌ها استفاده می‌شوند متفاوت هستند. قابلیت تعویض لمینت‌ها نیز جنبه مهمی است که باید در نظر گرفته شود. لمینت‌ها قابلیت تعویض دارند. با این حال بهتر است از لمینت‌هایی استفاده کنید که به راحتی تعویض شده و آسیبی به سطح داخلی دندان ها وارد نمی کنند.

بیشتر بخوانید : ایمپلنت دندان

انواع لمینت دندان

بررسی انواع لمینت دندان با توجه به شکل ظاهری آن ها

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، لمینت ثابت دندان و لمینت متحرک، دو نمونه اصلی از روش لمینت هستند. هر یک از این دو نمونه با توجه به میزان تحرک خود نام گذاری شده اند. در واقع می توان گفت آن چیزی که باعث تفاوت در لمینت های متحرک و ثابت شده است، امکان جابه جایی یا عدم جابه ‎جایی آن ها است. در این بخش قصد داریم تفاوت های عمده ای که میان این دو نوع لمینت وجود دارند را با یکدیگر بررسی کنیم. برای کسب اطلاعات بیش تر در این رابطه می توانید از سایر مقالات تخصصی و علمی ما استفاده کنید. همچنین می توانید جزئیات فرآیند را از کسانی که تجربه انجام لمینت داشته اند جویا شوید.

  1. لمینت ثابت دندان: در روش لمینت ثابت، همانطور که از نام آن پیداست، ماده یا روکش لمینت امکان جابه جایی ندارد. این روش بیش تر برای افرادی به کار گرفته می شود که خواستار زیبایی دندان برای مدت های طولانی هستند. به علاوه این روش را می توان در دسته روش های بهینه و ارزان قیمت دسته بندی کرد، زیرا شما تا چندین سال نیاز به روش ترمیمی دیگری نخواهید داشت. با این حال انتخاب هر یک از روش‎های ثابت و متحرک، زیر نظر پزشک متخصص و همچنین با توجه به سلیقه بیمار انجام می‎شود.
  2. لمینت متحرک دندان: در این روش، ماده یا روکش لمینت امکان جابه جایی و خروج از دهان دارد. به این منظور که فرد می تواند در صورت لزوم، قالب لمینت را از دهان خود خارج کند. این روش بیش تر برای بیمارانی به کار گرفته می شود که دندان های نسبتا مرتبی دارند. به عنوان نمونه، افرادی که در ناحیه دندانی دچار آسیب های عمیق نیستند، می توانند از لمینت های متحرک دندان استفاده کنند.
تفاوت لمینت و کامپوزیت

بررسی تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

کامپوزیت و لمینت دندان، از جمله روش های پرطرفدار در ایجاد زیبایی، بازسازی و ترمیم دندان هستند. هر دو روش نامبرده در نهایت باعث زیبایی و جذابیت بصری دهان می شوند. در روش لمینت و کامپوزیت، یک لایه نازک از مواد دندانپزشکی بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد تا شکل، رنگ و اندازه دندان را تغییر دهد. در نهایت، این دو روش به دندان‌ها استحکام و پایداری بیشتر بخشیده و ظاهری طبیعی برای دهان ایجاد می کنند. بسیاری از افراد، این دو روش ترمیمی و بازسازی دندان را با یکدیگر اشتباه می گیرند. در این بخش قصد داریم به بررسی و مقایسه روش های نامبرده و آن چیزی که باعث تفاوت عمده آن ها می شوند، بپردازیم.

  • نوع مواد: یکی از تفاوت های انواع گوناگون لمینت و کامپوزیت، در نوع مواد سازنده آن ها است. مواد مورد استفاده در لمینت، مرغوب تر، ماندگارتر و ضخیم تر هستند. به همین دلیل است که اغلب افراد این فرآیند زیبایی را به انجام کامپوزیت های دندانی ترجیح می دهند. البته نمی توان روش لمینت و کامپوزیت را از لحاظ برتری با یکدیگر مقایسه کرد. بلکه هر فرد با توجه ‎به نوع نیاز و ضرورت خود، می‌تواند یکی از این دو رایج در زیباسازی و ترمیم دندان را انتخاب کند.
  • میزان ماندگاری: یکی دیگر از تفاوت های رایج انواع گوناگون لمینت و کامپوزیت، میزان ماندگاری آن ها است. کامپوزیت ها معمولا در یک بازه زمانی پنج تا ده ساله دوام و ماندگاری دارند. این در حالی است که انواع لمینت، می توانند تا سال ها بدون آسیب بر روی دندان ها قرار بگیرند. بازه زمانی تقریبی برای ماندگاری لمینت، حدود بیست الی بیست و پنج سال تخمین زده می شود. یعنی شما می توانید با انجام یک فرآیند ساده ترمیمی، بیست سال از زیبایی، ماندگاری و دوام آن لذت ببرید.

بیشتر بخوانید : عوارض ایمپلنت دندان

لمینت طرح لبخند

لمینت دندان با طرح لبخند فانتزی چیست؟

همانطور که می دانید انواع گوناگون لمینت، به دندان‌ها یک استحکام و پایداری می‌بخشند و ظاهر طبیعی آن ها را حفظ می کنند. همچنین اگر فرآیند لمینت به صورت طبیعی انجام شود، کمتر کسی متوجه وجود آن در دهان شما می شود. در سال های گذشته برخی از پزشکان با طراحی مدل های گوناگون لمینت، سعی کرده اند قدرت انتخاب بیماران را افزایش دهند. یکی از مدل های محبوب و پرطرفدار لمینت، مدل دندان خرگوشی است. در مدل لمینت طبیعی و دندان خرگوشی، دو دندان جلویی فرد نسبت به سایر دندان ها ارتفاع بیش تری دارد. به همین دلیل نیز ظاهر طبیعی تری نسبت به سایر مدل‎های لمینت پیدا می کند.
انتخاب لمینت دندان خرگوشی، با توجه به نظر و پیشنهاد دندان‎پزشک انجام می شود. با این حال اگر شما علاقه زیادی به اجرای این مدل دارید، می توانید با پزشک خود مشورت کنید. به طور کلی مدل دندان خرگوشی برای کسانی که دندان های کم ارتفاع و کوچکی دارند توصیه می‎شود. این مدل را می توان در سایر روش های ترمیمی دندان همچون کامپوزیت نیز اجرا کرد. به خاطر داشته باشید که فرآیند ترمیمی لمینت، در نهایت برای راحتی و آسودگی شما انجام می شود. به همین دلیل نیز توصیه می کنیم مدلی را انتخاب کنید که احساس بهتری نسبت به آن دارید.
لازم به ذکر است که انواع گوناگون لمینت به صورت دندان خرگوشی، قیمت بالاتری نسبت به مدل های ساده تر دارند. همچنین برای ساخت و طراحی آن ها، از متریال و مواد گران تری استفاده می شود. با توجه به اطلاعات مطالب فوق، شما می توانید تمامی جوانب را برای انتخاب این مدل بررسی کنید. در نهایت اگر مدل انتخاب شما برای لمینت، مدل دندان خرگوشی است، توصیه می کنیم بهترین کلینیک را به این منظور انتخاب کنید.

نکاتی برای دوام و ماندگاری بیش تر لمینت

لمینت دندان معمولا برای مدت طولانی در دهان باقی می‌ماند، اما برای حفظ آن باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید. یکی از مشکلات متداولی که ممکن است پس از نصب لمینت به وجود آید، بروز حساسیت و آلرژی است. در برخی افراد، لمینت ممکن است باعث حساسیت شود، اما این مشکل معمولا با مصرف داروهای ضد درد یا تغییر نوع لمینت قابل حل است. بهتر است برای جلوگیری از بروز حساسیت، از داروها و خوراکی هایی که دارای آلرژن هستند، خودداری کنید. همچنین می توانید پس از انجام لمینت به مدت دو الی سه هفته داروهای ضد حساسیت را مورد استفاده قرار دهید. تمامی این کارها در نهایت میزان رضایت شما را از لمینت به طور نسبی افزایش داده و خطرات این فرآیند را کاهش می دهند.
برای حفظ انواع گوناگون لمینت از آسیب، توصیه می کنیم از مسواک‌های نرم و خمیر دندان‌های خاص استفاده کنید. استفاده از خمیر دندان و شوینده های نامناسب به مرور زمان باعث ایجاد میکروب بر روی دندان ها می شوند. در نهایت تجمع این میکروب ها روند پوسیدگی لمینت را فراهم کرده و دندان ها را زرد می کنند. همچنین، باید از مصرف غذاهای سخت و شیرینی‌های قندی که ممکن است باعث شکستن لمینت شوند، خودداری کنید. پس از انجام فرآیند لمینت، پزشک یک برنامه غذایی کوتاه مدت در اختیار شما قرار می دهد. بهتر است برای تثبیت لمینت بر روی دندان‎ها و جلوگیری از آسیب، این برنامه غذایی را به صورت دقیق و طبق اصول اجرا کنید.
در نهایت نگهداری و حفظ لمینت متحرک دندان، لمینت ثابت و دندان خرگوشی، نیازمند مراقبت و رسیدگی ویژه ای است. اگر قادر به مراقبت شبانه روزی و دقیق از دندان های خود نیستید، توصیه می‎کنیم به هیچ عنوان این فرآیند ترمیمی را انجام ندهید.

قیمت لمینت

صفر تا صد قیمت لمینت دندان

لمینت ثابت و لمینت متحرک دندان به عنوان یکی از روش‌های زیبایی‌ دندان، امروزه بسیار پرکاربرد هستند. این دو روش به‎ طور عمده برای رفع مشکلات زیبایی مانند رنگ یا شکل نامناسب دندان‌ها، فاصله بین دندان‌ها، دندان‌های شکسته و کوچک استفاده می‌شوند. قیمت لمینت‌ها به دلایل و عوامل گوناگون، ممکن است بین دندان‌پزشکان متفاوت باشد. بهتر است با دندان‌پزشک خود در مورد قیمت و کیفیت لمینت‌ها صحبت کنید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. پس از نصب لمینت‌ها، باید بهداشت دهانی و دندانی خود را به طور پیوسته مورد توجه قرار دهید. همچنین، باید به دندان‌پزشک خود بروید تا لمینت‌های شما را بررسی کند و مطمئن شود که همه چیز به خوبی پیش می‌رود.
به طور کلی قیمت لمینت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل با توجه به تخصص دندان پزشک، کشور محل سکونت و سایر عوامل متغیر هستند. در برخی از کشور های دنیا از جمله کشورهای اروپایی، هزینه لمینت کامل دندان بسیار بالا هستند. این عوامل به دلیل کمبود نیروی کار پزشکی و عدم دسترسی به امکانات مرغوب لمینت است. در کشور ما هزینه لمینت به صورت واحدی محاسبه می شود. یعنی به ازای هر واحد لمینت و ترمیم دندان، بیمار موظف است هزینه ثابتی را به پزشک پرداخت کند. به طور کلی لمینت حرفه ای دندان از واحدی دو میلیون و پانصد تا واحدی چهار میلیون، قیمت گذاری می شود. البته این بازه قیمتی به صورت نسبی در نظر گرفته شده و با توجه به عوامل و دلایل مختلفی تغییر می کند.
هر چه مواد مورد استفاده در قالب گذاری لمینت متحرک و لمینت ثابت دندان باکیفیت باشد، قیمت نهایی آن بیش تر است. برای استعلام قیمت نهایی فرآیند لمینت، توصیه می کنیم به صورت حضوری و بی واسطه به کلینیک دندان پزشکی مد نظر خود مراجعه کنید.

اِلمان های موثر بر قیمت لمینت دندان

در صنعت دندانپزشکی، انواع گوناگون لمینت برای پوشش دادن به دندان‌ها به منظور بهبود ظاهری انجام می شوند. با توجه به اطلاعات بخش قبلی، قیمت لمینت بستگی به چندین عامل دارد که در ادامه به توضیح هر یک از این عوامل می‌پردازیم:

  • مواد مورد استفاده و تعداد دندان ها: لمینت دندان می‌تواند از مواد مختلفی تشکیل شود. این مواد شامل متریال کامپوزیتی، رزین‌های مختلف و غیره هستند. هر یک از این مواد قیمت متفاوتی دارند و دندان پزشک بر حسب تمایل، یکی از آن‎ها را برای لمینت انتخاب می‎کند. بهتر است پیش از هرگونه اقدام برای انجام لمینت، ابتدا نوع متریال مورد استفاده را از دندان‎پزشک جویا شوید. معمولا هر دندان باید با یک لمینت پوشانده شود. بنابراین، هر چه تعداد دندان‌هایی که باید با لمینت پوشانده شوند بیش‎تر باشد، هزینه نهایی فرآیند لمینت نیز بیش‎تر خواهد بود. اصولا تعداد دندان‎ها یکی از اصلی ترین عوامل تعیین قیمت نهایی لمینت هستند.
  • محل مطب دندانپزشکی، تجهیزات مطب و تجربه پزشک: قیمت لمینت دندان بستگی به محل مطب دندانپزشکی نیز دارد. در شهرهای بزرگ و مناطق پرجمعیت، به دلیل رفاه بیش‎تر شهروندان، هزینه لمینت معمولا بالاتر است. تجهیزات و تکنولوژی مورد استفاده در مطب دندانپزشکی نیز می‌تواند تأثیر بسزایی در هزینه لمینت داشته باشد. اغلب مطب‌های دندانپزشکی با تجهیزات پیشرفته تر و تکنولوژی مدرن، نرخ بالاتری را برای لمینت در نظر می‎گیرند. تجربه و مهارت دندانپزشک نیز هزینه لمینت را به شدت تحت تاثیر قرار می‎دهد. دندانپزشکان با تجربه و مهارت بیش‎تر، پول‎سازتر و به اصطلاح گران قیمت‎تر هستند. معمولا مراجعه به این دندان پزشکان، توسط طبقات بالای جامعه انجام می‎شود.

به طور کلی، قیمت لمینت ثابت و لمینت متحرک دندان بستگی به چندین عامل دارد که در بالا ذکر شده‌اند. بنابراین، برای دانستن قیمت دقیق لمینت، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

راهنمای تشخیص لمینت دندان مرغوب

لمینت دندان مرغوب، باید دارای یک سری مولفه های مشخص باشد. با توجه به این علائم و نشانه ها، شما می توانید کیفیت یا عدم کیفیت یک لمینت را تشخیص دهید. در ادامه، شما را با این مولفه های مهم و تاثیر گذار در کیفیت لمینت آشنا می کنیم. می توانید برای تکمیل اطلاعات خود، از سایر مقالات ما استفاده کنید.
1. جنس، طرح و رنگ: لمینت‌های مرغوب باید از جنس بسیار مرغوب باشند. متریال مرغوب باعث می‌شود لمینت‌ها مانند دندان طبیعی شما باشند و به راحتی با دندان‌های دیگر تطبیق پیدا کنند. همچنین لمینت ها باید دارای طرح و رنگی باشند که با دندان‌های شما هماهنگی پیدا کنند. وجود یک روکش شفاف بر روی لمینت، باعث عبور نور از سطح دندان ها و ایجاد درخشندگی می شود.
2. ضخامت و جنس چسب لمینت: ضخامت لمینت دندان باید به گونه‌ای باشد که بتواند دندان‌های شما را پوشش دهد. در عین حال، ضخامت بیش از حد ممکن است باعث ایجاد احساس غیرطبیعی در دهان شود. یک پزشک متخصص و حرفه ای، باید بتواند اندازه و ضخامت مناسبی را برای ساخت لمینت در نظر بگیرد. چسب استفاده شده برای نصب لمینت نیز باید مرغوب و با کیفیت باشد. چسب‌های ارزان قیمت ممکن است باعث جدایی لمینت‌ها از دندان‌ها شوند.

لمینت دندان توسط دکتر مرجان اصفهانی

سوالات متداول در خصوص لمینت پیوسته دندان

* چگونه لمینت بر روی دندان ها قرار می‌گیرد؟
لمینت دندان با استفاده از چسب دندانی بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. قبل از نصب لمینت، دندان پزشک باید سطح دندان را تمیز کند و سپس لایه نازکی از دندان را بردارد تا فضای کافی برای قرار گیری لمینت دندان فراهم شود. توصیه می کنیم برای آشنایی بیش تر با لمینت، به یک مطب دندان‎پزشکی مراجعه کرده و از نزدیک این فرآیند را مشاهده کنید.
* آیا لمینت دندان باعث درد می‌شود؟
نصب لمینت ثابت دندان معمولا دردی ندارد، اما در برخی موارد، نصب لمینت متحرک ممکن است باعث درد شود. معمولا برای کاهش حداقلی درد، دندان پزشک داروهای کنترل کننده درد را تجویز می کند. با مصرف مرتب و دقیق این داروها، می توانید پس از یک دوره چند روزه، به سلامتی کامل خود بازگردید.
* آیا لمینت به مدت طولانی بر روی دندان باقی می‌ماند؟
بله، لمینت دندان معمولا برای مدت طولانی باقی می‌ماند، اما برای حفظ آن باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید. لمینت ها معمولا قابل شستشو هستند، اما برای حفظ آن‌ها باید از مسواک‌های نرم و خمیر دندان‌های خاص استفاده کنید. اگر دارای دندان‌های سالم و مرتب باشید، لمینت می‌تواند برای شما مناسب باشد. با این حال در برخی موارد، لمینت دندان نمی‌تواند راه حل مناسبی باشد و باید روش‌های دیگری را انتخاب کنید. به عنوان مثال افرادی که دارای دندان‎های به شدت پوسیده دارند، نمی توانند روش لمینت را به عنوان اصلی‎ترین روش ترمیمی انتخاب کنند.