همه چیز درباره مراقبت های روزانه دندان

همه چیز درباره مراقبت های روزانه دندان

به یاد داشته باشید داشتن لبخندی زیبا و جذاب به شما اعتماد به نفس می بخشد. به همین خاطر همیشه باید دندان های سفید و براقی داشته باشید. اگر دندان های شما زرد و شکسته باشند در روحیه شما نیز تاثیر می گذارند. ما در این مقاله سعی داریم مراقبت های روزانه دندان را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

برای داشتن دندان های زیبا باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

قبل از اینکه به بررسی مراقبت های روزانه دندان بپردازیم باید بدانید دندان ها از مواد معدنی ساخته شده اند. به یاد داشته باشید به مرور زمان پلاک ها می توانند روی دندان ها جمع شوند. تغذیه تمام باکتری ها از مواد غذایی شیرین تامین می شود. پس از آن اسیدها می توانند به طور کامل به مینای دندان آسیب وارد کنند. یکی از مهم ترین موادی که موجب آسیب به دندان ها می شود، توتون می باشد. شما باید مصرف سیگار را به حداقل برسانید. آب زیاد نوش جان کنید. پس از آن باید به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزنید.

مراقبت از دندان ها

ما در بخش های بعد مراقبت های روزانه دندان را مورد بررسی قرار می دهیم. به منظور داشتن دندان های سالم و سفید باید حتما به نکات زیادی توجه نمایید. اگر به طور کامل به نکات زیر توجه کنید، دندان هایتان درگیر عفونت و پوسیدگی نمی شوند. لازم به ذکر است بدانید باید به موارد زیر توجه کنید:

مسواک زدن را جدی بگیرید

 

در بررسی مراقبت های روزانه دندان به مسواک زدن تاکید زیادی شده است. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها باید در روز سه بار مسواک بزنید. یکی از نوبت ها مربوط به شب پیش از خواب می باشد. اگر ذرات مواد غذایی و باکتری ها روی دندان هایتان جمع شوند، موجب پوسیدگی و موجب انواع بیماری های لثه می شوند. توجه داشته باشید مسواک زدن باید حتما با دقت بسیار زیادی انجام شود. بهتر است سه دقیقه مسواک زدن شما طول بکشد. به یاد داشته باشید بخش های درونی دهان شما نیز به مسواک نیاز دارند، پس این موضوع را به هیچ عنوان نباید فراموش کنید. دندانپزشکان پیشنهاد می کنند هر سه ماه باید مسواک شما تعویض شود، به همین خاطر اگر احساس ناخوشایندی دارید، می توانید مسواکتان را عوض کنید.

 

استفاده از مسواک برای داشتن دندان های سالم

 

چکاپ سالانه را جدی بگیرید

 

در  بررسی موضوع مراقبت های روزانه دندان بهتر است بدانید باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه نمایید. شما باید در سال دو بار چکاپ شوید. بیشتر افراد در زمانی که درد شدیدی را احساس می کنند به دندانپزشکی مراجعه می کنند. به یاد داشته باشید شما اگر احساس درد نداشید باید حتما به دندانپزشکی مراجعه کنید و چکاپ شوید. این کار موجب می شود تا پوسیدگی دندان های شما سریعا درمان شود. به یاد داشته باشید بهتر است هر شش ماه به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 

مصرف سبزیجات و میوه ها را در وعده های روزانه خود قرار دهید

در بحث مراقبت های روزانه دندان به مصرف سبزیجات و میوه ها تاکید زیادی شده است. سبزیجات و میوه ها فیبر زیادی دارند. در نتیجه با مصرف آنها دندان های شما سالم و مقاوم می مانند.

 

استفاده از سیگار را به حداقل برسانید

 

خوب است بدانید مراقبت های روزانه دندان به هیچ وجه پیچیده نمی باشد. یکی از مهم ترین نکاتی که باید به یاد داشته باشید این است که استفاده از سیگار را باید به حداقل برسانید. سیگار به دندان های شما صدمه می زند. علاوه بر این سیستم بدن درگیر اثرات منفی می شود. یکی از مهم ترین مضرات سیگار زرد شدن دندان ها می شود. توجه داشته باشید اکثر افرادی که سیگار می کشند، از بیماری های لثه رنج می برند. با سیگار دندان های فرد درگیر فرسایش می شوند. اگر می خواهید دندان های مرتب و دندان های سفیدی داشته باشید استفاده از سیگار را محدود کنید.

محدود کردن استفاده از سیگار

 

آیا غذاهای شیرین به دندان ها آسیب می زنند؟

 

در بررسی موضوع مراقبت های روزانه دندان باید بدانید مواد غذایی شیرین به شدت دندان های شما را پوسیده می کنند. مواد شیرین بعد از مصرف اگر در دهان فرد باقی بمانند تبدیل به مواد اسید می شوند. پس از آن مینای دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند. این اتفاق منجر به فرسایش زود هنگام دندان ها می شود. اگر بتوانید مصرف شکر و قند را به حداقل برسانید، می توانید به سلامت دندان های خود کمک فراوانی کنید.

شما باید استفاده از نخ دندان را نیز جدی بگیرید

 

یکی از راه های مراقبت های روزانه دندان استفاده از نخ دندان می باشد. نخ دندان دقیقا مانند مسواک می باشد و برای سلامت دندان ها مفید می باشد. شما باید فاصله بین دندان های خود را با نخ دندان تمیز کنید. اگر ذرات ریزی داخل دندان های شما گیر کند، با کمک نخ دندان می توانید آن را خارج نمایید. به یاد داشته باشید استفاده از نخ دندان را باید خیلی آرام انجام دهید. زمانی که نخ دندان را به لثه خود نزدیک می کنید باید نخ را به طور آرام بین دندان هایتان قرار دهید. نخ دندان نباید به لثه های شما آسیب وارد کند. به همین خاطر شما باید نخ دندان را از قسمت بالا به پایین قرار دهید. بین دندان های آسیاب شما نیز اگر مواد غذایی گیر کند باید به همین شیوه تمیز شود.

استفاده از نخ دندان

 

آیا دهان شویه می تواند موجب حفظ سلامت دندان ها شود؟

 

یکی از بهترین راه های مراقبت های روزانه دندان استفاده مداوم از دهانشویه می باشد. بیشتر افرادی که به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند، به استفاده از دهانشویه علاقه ای ندارند. آنها معتقدند استفاده از دهانشویه به هیچ عنوان ضروری نیست. به یاد داشته باشید دهان شویه می تواند اسید داخل دهان را تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه بر این دندان ها شما دیگر درگیر پوسیدگی نمی شوند.

مصرف نوشابه را قطع کنید

 

همانطور که در بخش های قبل به مراقبت های روزانه دندان پرداختیم، در این بخش باید به عدم مصرف نوشابه توجه نمایید. اکثر انجمن های دندانپزشکی در این خصوص هشدارهای زیادی داده اند. به یاد داشته باشید علاوه بر نوشابه های گازدار، نوشابه های رژیمی نیز آسیب زیادی به دندان ها وارد می کنند. زمانی که اسید مینای دندان را از بین می برد یک حفره بین دندان های فرد ایجاد می شود. پس از آن لکه های زرد رنگی را روی دندان به وجود می آیند که موجب فرسایش دندان ها می شوند. شما باید استفاده از نوشابه را به طور کامل قطع کنید تا دندان های زیباتری داشته باشید.

 

راه های مراقبت از دندان ها

سخن پایانی

ما در این مقاله موضوع مراقبت های روزانه دندان را مورد بررسی قرار دادیم. به یاد داشته باشید شما باید از دندان های خود مراقبت کنید تا دندان ها سالم تری داشته باشید.

بیشتر بخوانید :همه چیز درباره ی دندان درد و علائم آن

دریافت نوبت

برای دریافت نوبت و مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید.

مطالب مفید

پروتز دندان
پروتز دندان

پروتز دندان

دندان ها در اثر پوسیدگی و حوادث مختلف از دست می روند و جای آنها در دهان خالی می ماند. خالی ماندن جای دندان در

مزیت انجام ایمپلنت
ایمپلنت

مزیت انجام ایمپلنت

ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش های درمانی مناسب جهت پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته است. با این روش دندان