سیگار کشیدن و تاثیر آن بر سلامت دندان

سیگارکشیدن

برخی از افراد تصور می کنند که سیگار کشیدن تنها سبب آسیب به ریه می شود اما سرطان ریه تنها یکی از مشکلات سیگار کشیدن است. سیگار کشیدن و تاثیر آن بر سلامت دندان سالهاست که مورد بررسی قرار گرفته مشخص شده است که عامل اصلی بد بو شدن دهان، تغییر رنگ و زردی دندان و خطر ابتلا به سرطان دهان را بیشتر می کند.

 

تاثیر سیگار بر دندان

 

سیگار کشیدن چطور به دندان ها آسیب می رساند؟

 

تنباکو سبب آسیب رساندن به دندان های شما می شود. سیگار توانایی این را دارد که بسیاری از باکتری ها را در حفره های دهانی تکثیر نماید و به طور کلی بدن ایمنی خود را از دست بدهد. زمانی که دهان شما قادر به مبارزه نباشد پلاک و باکتری ها بیشتر می شوند. این موضوع سبب می شود که دندان ها زرد شوند و کانال ها دچار مشکل شوند.

زمانی که شخص سیگار می کشد سیستم دفاعی بدن بسیار ضعیف می شود بدن به سختی می تواند از خود محافظت کند. گردش خون در دهان کاهش می یابد. ذراتی که در تنباکو وجود دارند سبب می شوند که دندان ها سبب سایش شوند در نهایت پوشش محافظتی مینای دندان از بین می رود. سیگار کشیدن می تواند دندان ها را نابود کند و همچنین سیگار بر سفیدی دندان ها تاثیردارد. آسیب دیدن مینای دندان یکی از مشکلات مهم سیگار کشیدن محسوب می شود. سیگار اثرات زیادی روی دهان می گذارد و سبب می شود که لثه ها تضعیف شوند. زمانی که باکتری ها در دهان و یا روی لثه و یا بافت نرم اطراف دندان رشد می کنند لثه دچار التهاب می شود و به زودی بیماری پیشرفت می کند.

 

ضررسیگارکشیدن

دلیل ضرر داشتن سیگار برای لثه

 

افرادی که سیگاری هستند معمولاً درگیر پلاک باکتریال بیشتری در دهان خود هستند. نیکوتینی که در سیگار وجود دارد سبب می شود که میزان اکسیژن انتقالی به بافت نرم در دهان کاهش یابد. در عین حال نیکوتین رگ های خونی را به کل مختل می کند. به طور کلی می تواند تا حد زیادی در طولانی مدت سبب بروز عفونت لثه شود.

جویدن تنباکو در نهایت سبب می شود که تار تار در دهان افزایش یابد. زمانی که سیگار می کشید ممکن است که احساس حساسیت و قرمزی در لثه داشته باشید. موقع نخ دندان کشیدن و یا مسواک زدن نیز این مشکل رخ می دهد. از دست دادن دندان ها و تجمع چرک بین دندان ها از دیگر مواردی است که سبب تاثیر سیگار بر روی لثه می شود. شل شدن و فیت نشدن دندان های مصنوعی از دیگر مواردی است که در اثر سیگار کشیدن صورت می گیرد و مشکل ساز می شود. این علائم در نهایت سبب می شود که پریودنتال در دهان ایجاد شود و این بیماری مساله ساز است.

لکه های روی دندان به طور کلی یکی از مواردی است که سبب می شود تا مشکل سیگار کشیدن بر روی دندان مشخص شود.

جرم گرفتن دندان ها سبب می شود که شخص دفعات زیادی به دندانپزشکی مراجعه نماید. جرم گیری بیش از حد سبب می شود که خطر ابتلا به بیماری لثه در شخص بیشتر شود. بنابراین هر افراطی نیز مساله ساز خواهد بود.

 

زرد شدن دندان

 

ارتباط سیگار کشیدن و بیماری پریودنتال

 

یکی از سوالاتی که در مورد سیگار کشیدن پرسیده می شود بیماری پریودنتال لثه است که در نهایت منجر به عفونت می شود. پلاک ها روی دندان ها و لثه ها باقی می مانند و سفت می شوند. این پلاک ها کم کم رسوب می کنند و تارتار می شوند. پلاک های دندانی و رسوب باعث می شود که لثه های اطراف بسیار اذیت شوند و در نهایت بیماری لثه پیشرفت کند. در این راستا استخوان بیشتری از دست می رود. دندان ها لق می شوند و در نهایت دندان شروع به افتادن می کند. حتی دیده شده که نیاز به دندانپزشک است.

افراد سیگاری عموماً خونریزی از لثه را تجربه نمی کنند در واقع بیماری لثه در این افراد پنهان باقی می ماند. کسانی که در طول روز کمتر از ده نخ سیگار می شوند دو برابر بیشتر از افرادی که 4 نخ سیگار می کشند در معرض بیماری لثه قرار می گیرند. هرچه تعداد سیگارهای کشیده شده بیشتر شود در نهایت بیمار لثه وخیم تر می شود. افراد سیگاری نمی توانند واکنش خوبی نسبت به حفظ سلامت لثه از خود نشان دهند. افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر گسترش ژنژیویت زخمی نکروز حاد هستند که در نهایت سبب درد بسیار زیاد در لثه ها شده و دهان را بدمزه و بد بو می کند.

 

علائم و نشانه های سرطان دهان

 

زخم های مقاوم داخل دهان یا روی لب ها یکی از نشانه های مهم سرطان دهان محسوب می شود. این زخم ها پس از 7 الی 10 روز باز هم سرجای خود باقی هستند. در صورتی که لکه های سفید رنگ داخل دهان قرار بگیرد دیده می شود که شخص درگیر سرطان دهان شده است. لکه های قرمز رنگ داخل دهان نیز از نشانه های سرطان دهان محسوب می شود. تورم داخل دهانی از مواردی است که قطعاً با آن روبرو می شوید. گاه دیده می شود که پروتزهای دندانی به درستی در داخل دهان قرار نمی گیرند. این موضوع سبب می شود که در نهایت مشکلی برای دهان ایجاد شود.

برای مشاهده خدمات و رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

 

سیگار کشیدن و مشکلات کاشت دندان

 

خشکی حفره دندان از مواردی است که در افراد سیگاری بیشتر دیده می شود. در واقع حفره دندان پس از کشیدن دچار آسیب می شود و دردناک است. در افرادی که سیگار می کشند پس از جراحی های دهان احتمال درد بیشتری دیده می شوند این اطراف از نظر استخوان اطراف دندان با مشکل روبرو هستند و ایمپلنت روی لثه ها به درستی اجرا نمی شود. بهبود زخم های لثه در افراد سیگاری بیشتر است. در واقع جریان خون در دهان و لثه ها کاهش می یابد و در نهایت سبب می شود که میزان عفونت بیشتر شود. دقت کنید که این روند سبب می شود که فرآیند دندانپزشکی با کندی پیش برود.

لق شدن دندان ها پس از کاشت از دیگر مواردی است که قطعاً باید به آن دقت کنید. به طور کلی قرمزی و تورم و حساسیت و خونریزی لثه ها و همینطور بو و مزه بد دهان نیز به نوبه خود می تواند سبب تغییر در بافت لثه شود. دندان ها گاه به درستی روی هم قرار نمی گیرند. ترشح مداوم از لثه ها سبب می شود که در نهایت کاشت به درستی صورت نگیرد و مشکلات دهان و دندان بیشتر شود. به طور کلی سیگار کشیدن سبب می شود تا بتوانید همه جوانب را در نظر بگیرید. دقت کنید که کاشت دندان ها در نهایت با مشکلات بزرگتری همراه می شود و عفونت ها نیز بیشتر می شود.

 

دندان مصنوعی و سیگار

سلامت دندان با مراقبت های خانگی

 

حقیقت امر این است که به طور کلی ترک کردن سیگار راحت نیست بنابراین اگر در لیست افراد سیگاری قرار دارید سعی کنید به مرور سیگار را کنار بگذارید. همینطور از نخ دندان و یا مسواک به صورت روتین استفاده کنید. سیگار کشیدن اگر طولانی مدت باشد به بافت های داخلی دندان آسیب وارد می کند و مساله ساز می شود. افزایش رسوب دندان از مواردی است که اغلب افراد با آن روبرو هستند. دقت کنید که شکل لکه ها روی دندان ها سبب می شود که در نهایت مشکلات دهان و دندان بیشتر شود بنابراین سیگار کشیدن برای شخص به هر دلیلی ضرر دارد.

 

دریافت نوبت

برای دریافت نوبت و مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید.

مطالب مفید

پروتز دندان
پروتز دندان

پروتز دندان

دندان ها در اثر پوسیدگی و حوادث مختلف از دست می روند و جای آنها در دهان خالی می ماند. خالی ماندن جای دندان در

مزیت انجام ایمپلنت
ایمپلنت

مزیت انجام ایمپلنت

ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش های درمانی مناسب جهت پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته است. با این روش دندان