باید ها و نباید های انجام ایمپلنت

باید ها و نباید های انجام ایمپلنت

ایمپلنت یکی از روش‌ های درمانی و زیبایی است که علاوه‌ بر کارآمدتر کردن بافت دندان‌ های شما و جلوگیری از تحلیل رفتن لثه، می‌تواند ترکیب دندان ها را زیباتر کند. ایمپلنت روش درمانی است که معمولاً می‌تواند برای جایگزین کردن دندان‌ های از دست ‌رفته گزینه مناسبی باشد. در واقع برای توصیف دقیق‌تر، می‌توان گفت که ایمپلنت ها دندان مصنوعی های ثابتی هستند که بیشترین شباهت را به دندان ‌های اصلی شما خواهند داشت. بررسی باید ها و نباید های انجام ایمپلنت به شما کمک می‌کند تا قبل‌ از استفاده از این خدمات، اطلاعات خودتان را گسترده‌تر کنید تا بتوانید با دید بازی این به کاشت دندان یا ایمپلنت بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این ‌رابطه، به شما پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای این محتوا همراهی کنید.

ایمپلنت چیست؟

 

ایمپلنت روشی نوین برای جایگزینی دندان ‌های از دست‌ رفته است. در این روش، ایمپلنت ها در استخوان فک شما محکم می‌شوند و به‌ عنوان ریشه دندان طبیعی عمل می‌کنند. در ادامه تاج دندان متناسب با ترکیب سایر دندان ‌های شما در اندازه و رنگ مشخص تولید می‌شود و سر جایش محکم می‌شود تا دقیقاً کار دندان طبیعی را برای شما انجام دهد. در حال‌ حاضر، با توجه به پیشرفته‌تر شدن فناوری‌ های روز، شما امکان این را دارید که از بهترین و باکیفیت‌ترین انواع ایمپلنت ها بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با باید ها و نباید های انجام ایمپلنت، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً ما را تا انتهای این محتوا همراهی کنید.

 

بیشتر بخوانید :  ایمپلنت دندان |چه کسانی به ایمپلنت نیاز دارند | شرایط  وهزینه های آن

 

ایمپلنت چیست؟

 

آیا استفاده از خدمات ایمپلنت ضروری است؟

 

فاکتور اولی که در زمینه باید ها و نباید های انجام ایمپلنت باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا شما به‌ عنوان یک متقاضی شرایط دریافت ایمپلنت را دارید یا خیر. معمولاً پاسخ این سوال کاملاً تخصصی است. اگر دندان خودتان را از دست داده‌اید و به ‌دنبال یک جایگزین برای بازگرداندن ترکیب دندان ‌هایتان به حالت عادی هستید، می‌توانید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشکان با بررسی شرایط دندان ‌های شما تعیین می‌کنند که آیا ایمپلنت مناسب‌ترین راه‌ حل برای شرایط دندان‌ های شما می‌باشد یا خیر.

 

بیشتر بخوانید : ایمپلنت برای زنان باردار

 

رعایت بهداشت دهان و دندان

 

فاکتور مهم دیگری که در لیست باید ها و نباید های انجام ایمپلنت باید به آن توجه کرد، نحوه تمیز کردن و رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از انجام این درمان است. ایمپلنت تقریباً روش درمانی سختی است که پروسه نسبتاً طولانی دارد.

در این پروسه طولانی، شما باید تلاش کنید تا دقیقاً طبق گفته پزشکان بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا از بروز عفونت‌ های گوناگون جلوگیری نمایید. دهان شما به واسطه وظیفه‌ای که دارد هر روز با باکتری ‌های بی‌شماری سروکله می‌زند. دقیقاً به‌ همین دلیل است که شما باید بعد از بخیه زدن، به‌ صورت مرتب مسواک بزنید تا از جولان باکتری‌ ها در دهان خودتان جلوگیری کنید. سعی کنید که حتماً با دقت نواحی نزدیک ایمپلنت را تمیز کنید تا از زخم شدن و عفونت کردن جلوگیری کنید. البته به این موضوع توجه داشته باشید که بعد از ایمپلنت به مدت سه روز نباید ناحیه ایمپلنت شده را مسواک بزنید. اما بعد از گذشت سه روز، بهتر است که به ‌صورت دقیق بهداشت دهان و دندان خودتان را رعایت کنید.

 

رعایت بهداشت دهان و دندان

بیشتر بخوانید : مهمترین عوارض ایمپلنت

 

آیا ایمپلنت محدودیت سنی دارد؟

 

بله، معمولاً برای افرادی که زیر 18 سال هستند ایمپلنت انجام نمی‌شود. به واسطه باید ها  و نباید های انجام ایمپلنت که یکی از آن ‌ها شامل کامل شدن رشد استخوان است. انجام این خدمات برای افراد زیر 18 سال ممنوع و همچنین غیرکاربردی است. پیشتر برای شما گفتیم که ایمپلنت روش درمانی است که با جاسازی فلزی در استخوان فک شما باعث محکم شدن تاج دندان مصنوعی می‌شود. افرادی که زیر 18 سال قرار دارند هنوز در بازه‌ی رشد استخوان هستند به ‌همین دلیل نمی‌توان از ایمپلنت ثابت برای آن‌ ها بهره برد. اگر برای افراد زیر 18 سال از ایمپلنت بهره گرفته شود، ممکن است در آینده به واسطه رشد استخوان، ناهماهنگی در میان دندان ‌های طبیعی و دندان‌ های ایمپلنت شده ایجاد شود و این موضوع می‌تواند مشکلات زیادی را در ادامه به وجود بیاورد.

 

بررسی رژیم غذایی بعد از ایمپلنت

 

از دیگر مواردی که می‌تواند به ‌عنوان باید ها و نباید های انجام ایمپلنت شناخته شود، پیروی کردن از یک رژیم غذایی خاص می‌باشد. به‌ طور کلی بعد از انجام ایمپلنت بهتر است که شما از غذا های نرم استفاده کنید. معمولاً برای بازه زمانی حدود 3 الی 4 ماه، استفاده از این غذا ها به شما کمک می‌کند تا از بروز مشکلات شدید تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنید. برای مثال پودینگ، انواع گوشت ‌های آب‌پز نرم شده، کیک‌ ها،  سوپ ‌ها، پوره ها و … جزو آن دسته از غذا های مناسبی هستند که می‌توانند نیاز شما را برطرف کنند. از طرف دیگر بهتر است که بعد از انجام ایمپلنت از مصرف قند ها، نوشابه های گازدار، غذا های سفت، نوشیدنی های الکلی، خوراکی ‌های داغ سرد یا تند، آب‌نبات و… خودداری کنید.

 

بررسی رژیم غذایی بعد از ایمپلنت

 

چگونه عمر ایمپلنت را افزایش دهیم؟

 

یکی از مهم‌ترین مواردی که به ‌عنوان باید ها و نباید های انجام ایمپلنت شناخته می‌شود، نگه‌داری و استفاده درست از ایمپلنت می‌باشد. فرقی نمی‌کند که شما یکی از دندان ‌های خود را ایمپلنت کردید یا از این روش درمانی به ‌صورت گسترده در دهان خودتان استفاده کرده‌اید‌؛ توجه به برخی نکات بعد از انجام ایمپلنت به شما کمک می‌کند تا عمر این درمان را بهبود ببخشید. طبق تحقیقات انجام ‌شده، بیش ‌از حدود 95 درصد ایمپلنت ها معمولاً بیشتر از 5 سال کاربردی باقی خواهد ماند اما به شرطی که شما مراقب آنها باشید. اگر به فاکتور های مهم توجه داشته باشید، در برخی موارد حتی ممکن است تا 25 سال ایمپلنت استفاده ‌شده پاسخ‌گوی نیاز های شما باشد.

استفاده از نخ دندان مخصوص به ‌صورت مرتب، عدم فشار آوردن بیش ‌از حد به دندان ‌های ایمپلنت شده برای مثال شکستن پسته یا بادام با دندان ‌ها، عدم استفاده ابزاری از زندان ‌ها برای مثال باز کردن بسته ‌بندی، عدم استفاده از مواد غذایی خیلی سرد یا خیلی گرم به واسطه عدم انبساط و انقباض فلز کاشته ‌شده در استخوان فک و … جزو موارد مهم در این زمینه هستند.

 

 

جمع‌بندی

 

به این موضوع توجه داشته باشید که باید ها و نباید های انجام ایمپلنت تنها به مواردی که ما گفتیم محدود نمی‌شود. شما به ‌عنوان یک بیمار باید سعی کنید که حتماً به توصیه پزشکان در رابطه با نگه‌داری و مراقبت از ایمپلنت توجه داشته باشید تا از بروز مشکلات شدیدتر ادامه جلوگیری کنید.

 

 

 

دریافت نوبت

برای دریافت نوبت و مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید.

مطالب مفید

پروتز دندان
پروتز دندان

پروتز دندان

دندان ها در اثر پوسیدگی و حوادث مختلف از دست می روند و جای آنها در دهان خالی می ماند. خالی ماندن جای دندان در

مزیت انجام ایمپلنت
ایمپلنت

مزیت انجام ایمپلنت

ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش های درمانی مناسب جهت پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته است. با این روش دندان