۶ راه برای حفظ سلامت لثه

راه های حفظ سلامت لثه

وقتی صحبت از سلامت دهان شما به میان می‌آید، اکثرا به فکر این هستند که دندان‌هایشان چقدر صاف و یا درخشان است. اما شما نباید لثه های خود را فراموش کنید! حتی اگر فاقد پوسیدگی دندان و سالم ترین دندان ها را دارید، به این معنی نیست که از بیماری لثه مصون هستید. از آنجایی که معمولاً بدون درد است، اکثر مردم نمی‌دانند مشکلی در لثه‌هایشان وجود دارد.

بیماری لثه چیست؟


بیماری لثه زمانی شروع می شود که پلاک زیر و در امتداد خط لثه ایجاد شود. پلاک یک ماده چسبنده که با باکتری پر شده است. می تواند باعث عفونت هایی شود که به لثه و استخوان آسیب می رساند و منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان می شود. پلاک همچنین می تواند باعث التهاب لثه، اولین مرحله بیماری لثه شود. التهاب لثه باعث می شود لثه های شما به شکل زیر درآیند:

  • ملتهب
  • حساس
  • قرمز
  • متورم
  • مستعد خونریزی


خوشبختانه، از آنجایی که استخوان و بافتی که دندان ها را در جای خود نگه می دارد، تحت تاثیر قرار نمی گیرد، این آسیب قابل برگشت است.

همچنین می توانید به پریودنتیت، یک نوع پیشرفته بیماری لثه مبتلا شوید. پریودنتیت بر استخوان هایی که دندان های شما را در جای خود نگه می دارند، تاثیر می گذارد. در صورت عدم درمان، می‌تواند لثه‌ها، استخوان‌ها و بافت‌های متصل به دندان‌های شما را از بین ببرد.

مرحله نهایی بیماری لثه، پریودنتیت پیشرفته است. این زمانی است که الیاف و استخوان نگهدارنده دندان شما از بین می روند. این می تواند بایت شما را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است لازم باشد دندان ها برداشته شوند.

حفظ سلامت لثه

با توجه به تحقیقات انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، علائمی که نشان می دهد ممکن است بیماری لثه داشته باشید عبارتند از:

  • مزه یا بوی بد دائمی
  • جدا کردن یا لق شدن دندان های دائمی
  • لثه هایی که به راحتی خونریزی می کنند
  • لثه هایی که متورم، قرمز یا حساس هستند
  • لثه هایی که از دندان شما جدا شده اند


بیماری لثه قابل پیشگیری است. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید به حفظ سلامت لثه های خود کمک کنید.

۱. نخ دندان کشیدن

حدأقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. به گفته ADA، این به حذف پلاک و مواد غذایی که خارج از دسترس مسواک شما هستند، کمک می کند. فرقی نمی کند چه زمانی از نخ دندان استفاده کنید. آن را در شب انجام دهید، آن را در صبح انجام دهید، یا آن را بعد از ناهار انجام دهید … فقط یادتان باشد نخ دندان بکشید!

۲. تمیز کردن منظم دندان ها

اگر به طور منظم علائم بیماری لثه را مشاهده کنید، دندانپزشک شما می تواند علائم اولیه بیماری لثه را تشخیص دهد. به این ترتیب می توان علائم را قبل از جدی شدن درمان کرد. تمیز کردن منظم و راه هایی برای داشتن دندان سالم تنها راه برای حفظ سلامت لثه می باشد. همچنین می تواند پلاک هایی را که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن را از بین ببرد. اگر التهاب لثه دارید، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان ها می تواند به بهبود آن کمک کند.

۳. مرتب مسواک زدن

بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزنید. این به حذف مواد غذایی و پلاک های حبس شده بین دندان ها و لثه ها کمک می کند. زبان خود را نیز بشویید، زیرا می‌تواند حاوی باکتری باشد. با توجه به آخرین تحقیقات، مسواک شما باید دارای برس نرم باشد و به راحتی در دهان شما قرار گیرد.

مسواک برقی یا باتری دار را در نظر بگیرید. اینها می توانند بیشتر از مسواک زدن دستی به کاهش التهاب لثه و پلاک کمک کنند. مسواک‌ها یا سر مسواک‌ها را هر سه تا چهار ماه یک‌بار عوض کنید.

۴.ترک سیگار

یک دلیل دیگر برای ترک سیگار: سیگار کشیدن به شدت با شروع بیماری لثه مرتبط است. منبع معتبر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می‌گوید از آنجایی که سیگار سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می‌کند، مبارزه با عفونت لثه را نیز سخت‌تر می‌کند. علاوه بر این، پس از آسیب دیدگی لثه، سیگار کشیدن روند بهبود سلامت لثه را دشوارتر می‌کند.

۵. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید

در مورد خمیردندان، قفسه‌های فروشگاه‌ها مملو از برندهایی هستند که ادعا می‌کنند التهاب لثه را کاهش می‌دهند، نفس را خوشبو می‌کنند و دندان‌ها را سفید می‌کنند. چگونه می توانید بفهمید کدام یک برای حفظ سلامت لثه بهتر است؟ اطمینان حاصل کنید که خمیر دندان حاوی فلوراید و دارای مهر بهداشت جهانی را انتخاب می‌کنید. بعد از آن، طعم و رنگ به شما بستگی دارد!

۶. از دهانشویه درمانی استفاده کنید

به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، دهانشویه های درمانی که معمولا بدون نسخه در دسترس هستند، می توانند به کاهش پلاک، پیشگیری یا کاهش التهاب لثه، یا ترکیبی از این مزایا کمک کنند. بعلاوه: شستشو به حذف ذرات غذا و بقایای دهان شما کمک می کند، اگرچه جایگزینی برای نخ دندان کشیدن یا مسواک زدن نیست.

دریافت نوبت

برای دریافت نوبت و مشاوره رایگان شماره تماس خود را ارسال نمایید.

مطالب مفید

پروتز دندان
پروتز دندان

پروتز دندان

دندان ها در اثر پوسیدگی و حوادث مختلف از دست می روند و جای آنها در دهان خالی می ماند. خالی ماندن جای دندان در

مزیت انجام ایمپلنت
ایمپلنت

مزیت انجام ایمپلنت

ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش های درمانی مناسب جهت پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته است. با این روش دندان